Boards of Directors

Jump to:
(Use the arrow at the bottom left to return to the list)

NUCA of Florida, Inc.

113 E. College Ave., Suite 200
Tallahassee, Fla. 32301
(850) 514-5183
Kari Hebrank
Executive Vice President

Board of Directors (* Denotes Executive Committee Members)

NUCA of Northwest Florida
Bill Lee, At-Large Member, Utility Service Company*
Jordan Lee, President, Utility Service Company*
Rick Waters, Thompson Pump
Alternate: Paula Leiser

NUCA of North Florida
Marty Adams, KB Landmark
Mike Kivlin, Vice-President, John Woody, Inc.*
Jon Woodall, John Woody, Inc.
Alternate: Paul Gilsdorf, Petticoat-Schmitt

NUCA of Central Florida
Rick Bullington, Central Florida Tapping
Scott Johnson, Johnson-Davis, At-Large*
Clay Sorey, V.A. Paving, Inc.
Alternates: Debra Mallard, V.A. Paving, Inc.; Vinson Gammage, DeWitt Excavation, LLC

NUCA of Southwest Florida
Chris Stewart, Xylem, Inc.*

SUCA
John Savage, Ajax Paving
Tim Carmichael, Associated Construction Products
Penny Danielecki, Secretary, Larsen Civil*
Tom Woodward, Immediate Past-President, David Nelson Construction*

NUCA of South Florida
Clark Cryer, Treasurer, Johnson-Davis*
Brian Hunsicker, At-Large Member, Rinker Materials*
Glen Tupler, Austin Tupler Trucking
Daniel Young, Law Office of Daniel Te Young, P.A.

George Spofford, General Counsel, Gray-Robinson*
Mark Sweet, Executive Director, Sunshine 811


NUCA of Central Florida

P.O. Box 10097
Cocoa, Fla. 32927
(321) 632-7400

Executive Board
President:  Joe Weber, Jr., J.D. Weber Construction
Vice President: Debra Mallard, V. A. Paving, Inc.
Treasurer: Clay Sorey, V. A. Paving, Inc.
Secretary: Greg McClelland, Fortiline Waterworks

Board of Directors
Rick Bolinger, County Materials
Rick Bullington, Central Florida Tapping
Tim Carmichael, ACP
Kim Fortier, KCF Site Development
Bobby Fowler
Vinson Gammage, DeWitt Excavation, LLC
Justin Remegi, Rinker Materials Concrete Pipe Div.
Dennis Rencoukos, Consolidate Pipe Supply
David Smith, Landmasters Development
Joe Weber, Sr., J. D. Weber Construction
Pat Zacarro, H.D. Supply Waterworks


NUCA of North Florida

PO Box 16810
Jacksonville, Fla. 32245
(904) 296-1230
Kathy Blackman
Executive Director

Officers
President: Marty Adams, TB Landmark
President Elect: Mike Kivlin, John Woody, Inc.
Vice President I: Tim Clay, Petticoat-Schmitt Civil Con.
Vice President II: Jennifer Setzer, United Service Connection
Secretary/Treasurer: Rob Pinkston, Ferguson Waterworks
Past President: Elliot Jones, A.J. Johns, Inc.
General Counsel: Tony Zebouni, Regan, Whelan, Zebouni & Atwood

Board of Directors
Wayne Atkinson, County Materials Corp.
Rick Erickson, Beard Equipment Company
Mike Gruber, Ellis & Associates, Inc.
Billy Hood J.B., Coxwell Contracting
Drew Lane, Advanced Drainage Systems
Ed Porter, Barco Duval Engineering
Ryan Pugh, Ferguson Waterworks
Jarod Wolford, Martin Marietta Materials
Jon Woodall, John Woody, Inc.
Mike Woodall, John Woody, Inc.


NUCA of Northwest Florida

PO Box 18472
Pensacola, Fla. 32523-8472
Trysha Scott
Executive Director
(850) 982-4014

Officers
President: Gabe Jackson
President-Elect: Jordan Lee
Vice President: Crayton Brogdon
Secretary/Treasurer: Chris Dixon


NUCA of South Florida

3730 Coconut Creek Parkway, Suite 101
Coconut Creek, Fla. 33066
Johnna Venuti-Piggee
Executive Director
(561) 425-8905

Executive Board of Directors
President: Ken Goldberg, All County Paving
Vice President: Steven Eakins, Vice President
Treasurer: Clark Cryer, Johnson Davis
Secretary: Kim Horn, Ferguson Waterworks
General Counsel: Daniel Young, Law Office of Daniel Te Young, P.A.

Associate Directors
Robert Allee, Dobbs Equipment
Joe Antico, Core & Main
Brian Hunsicker, Rinker Materials
Rex Nealis, White Rock Quarries
Frank Prieto, CEMEX
Greg Wolf, U.S. Concrete Products

Contractor Directors
Fred Chesney, Sr., Centerline Utilities, Inc.
Ed Foss, Jackson Land Development
Paul Knight, Ryan Inc. Southern
Carmen McCartney, H & J Contracting, Inc.
Humberto Viana, JD Backhoe
Bernie Vito, MJC Land Development


NUCA of Southwest Florida

PO Box 62207
Fort Myers, Fla. 33906-2207
Rhonda Cason
Executive Director
(239) 939-1952

Officers
President: Frank Gibson, Denco Construction
President Elect: Kenny Cabana, Cabana Construction
Vice President: Nate Hopkins, Rohaley & Sons Plumbing
Secretary: Chris Stewart, Flygt, a Xylem Brand
Treasurer: Jerry Haas, Coastal Precast of Florida
Past President: Mitchell Penner, Mitchell & Stark Construction

Directors
Aaron Hunt-Branch, Guymann Construction
Brian Balsley, Core & Main
Brian Brandfass, Andrew Sitework
Butch Moore, Ferguson Waterworks
Howard Blair, B & B Bypass and Dewatering
Dustin Gibson, Denco Construction
Jeff Boyd, Boyd Irrigation
Mike McDonnell, Oldcastle Precast
Heath Draper, Linder Industrial
Pres Bliss, Honorary Director


Suncoast Utility Contractors Association

P.O. Box 21424 Tampa, FL 33622
Theresa Mannix
Executive Director
(727) 600-7158

President: Theresa Mannix, SUCA
Chairman: Penny Danielecki, Technical Sales Corporation
Vice Chairman: Tim Carmichael, Associated Construction Products, Inc.
Treasurer: Kevin McLaughlin, Rowland, Inc.
Secretary: Don Campbell, RIPA & Associates

Contractor Directors
Scott Huber, E.T. MacKenzie of Florida
Linda Shutt, David Nelson Construction
Charles Bass, Team Fishel
Bud Shores, Dallas 1 Corporation
Dale Purcell, Ajax Paving Industries of Florida
David Atkins, Keystone Excavators
Dixie Lamoureux, Crisdel Group
William Bocchino, Vogel Bros. Building Company
Tom Butler, Burgess Civil, LLC

Associate Directors
Wayne Jensen, Stahl & Associates Insurance
Curt Hinson, HD Supply Waterworks
Logan Roberts, Ferguson Waterworks
Chris Wilhelm, MWI Pump Rental
Kevin Chandler, National Trench Safety
Shawn Mason, Fortiline Waterworks
Steve Kriebel, Ritchie Bros. Auctioneers
Travis Allison, Hayes Pipe Supply
Will Suarez, Flagler Construction Equipment

Past Chairmen
David Wirth, Dallas 1 Construction
Ken Wachman, MWI Corporation
Bruce Akers, Ferguson Waterworks
Kevin Rowland, Rowland Inc.