Boards of Directors

Jump to:
(Use the arrow at the bottom left to return to the list)

NUCA of Florida, Inc.

113 E. College Ave., Suite 200
Tallahassee, Fla. 32301
(850) 514-5183
Kari Hebrank
Executive Vice President

Board of Directors (* Denotes Executive Committee Members)

NUCA of Northwest Florida
Lee Brown, Brown Construction of Northwest Florida
Bill Lee, At-Large Member, Utility Service Company, Inc.*
Jordan Lee, Treasurer, Utility Service Company*
Alternate: Paula Leiser

NUCA of North Florida
Lauren Atwell, Immediate Past-President, Petticoat-Schmitt Civil Contractors*
Mike Kivlin, Secretary, John Woody, Inc.*
Jon Woodall, John Woody, Inc.

NUCA of Central Florida
Clay Sorey, At-Large Member, V. A. Paving, Inc.*
Joe Weber, Sr., J. D. Weber Construction
Alt.: Debra Mallard, V. A. Paving, Inc.

NUCA of Southwest Florida
Bob Russell, Guymann Construction
Chris Stewart, Xylem Inc.*
Bruce Wendorf, Forsberg Construction

SUCA
Tom Butler, Burgess Civil LLC
Tim Carmichael, Associated Construction Products
Larry Falls, Associated Construction Products
Tom Woodward, President, David Nelson Construction Co.*
George Spofford, General Counsel, GrayRobinson*

UCA of South Florida
Clark Cryer, Johnson-Davis
Brian Hunsicker, Rinker Materials Concrete Pipe
Scott Johnson, At-Large Member, Johnson-Davis*
Paul Knight, At-Large Member, Ryan Inc.*

Alternates
Glen Tupler, Austin Tupler Trucking
Daniel Young, Law office of Daniel Te Young, P.A.


NUCA of North Florida

PO Box 16810
Jacksonville, Fla. 32245
(904) 296-1230
Kathy Blackman
Executive Director

Officers
President: Marty Adams, TB Landmark
President Elect: Mike Kivlin, John Woody, Inc.
Vice President I: Tim Clay, Petticoat-Schmitt Civil Con.
Vice President II: Jennifer Setzer, United Service Connection
Secretary/Treasurer: Rob Pinkston, Ferguson Waterworks
Past President: Elliot Jones, A.J. Johns, Inc.
General Counsel: Tony Zebouni, Regan, Whelan, Zebouni & Atwood

Board of Directors
Wayne Atkinson, County Materials Corp.
Lauren Atwell, Petticoat-Schmitt Civil Con.
Rick Erickson, Beard Equipment Company
Mike Gruber, Ellis & Associates, Inc.
Billy Hood J.B., Coxwell Contracting
Drew Lane, Advanced Drainage Systems
Ed Porter, Barco Duval Engineering
Ryan Pugh, Ferguson Waterworks
Jarod Wolford, Martin Marietta Materials
Jon Woodall, John Woody, Inc.
Mike Woodall, John Woody, Inc.


NUCA of Northwest Florida

PO Box 18472
Pensacola, Fla. 32523-8472
Trysha Scott
Executive Director
(850) 982-4014

Officers
President: Gabe Jackson
President-Elect: Jordan Lee
Vice President: Crayton Brogdon
Secretary/Treasurer: Chris Dixon


NUCA of Southwest Florida

PO Box 62207
Fort Myers, Fla. 33906-2207
Rhonda Cason
Executive Director
(239) 939-1952

Officers
Brett Eckenrode, President
Jeff Boyd, President-Elect
Bob Russell, Vice President
Jerry Haas, Treasurer
Chris Stewart, Secretary
Tim Wise, Immediate Past President

Board of Directors
Pres Bliss
Aaron Hunt-Branch
Heath Draper
Frank Gibson
Mike McDonnell
Mark McFalls
Jim Murphy
Mike Sappah
David Scafidi
Peter Walters
Bruce Wendorf
John Wirka


Suncoast Utility Contractors Association

P.O. Box 21424 Tampa, FL 33622
Theresa Mannix
Executive Director
(727) 600-7158

Officers
Chairman: Thomas Butler, Pepper Contracting Services
Vice Chairman: Penny Danielecki, Technical Sales Corporation
Secretary: Tim Carmichael, Associated Construction Products
Secretary: Kevin McLaughlin, Rowland Inc.
Immediate Past Chairman: David Wirth, P.E., Dallas 1 Construction

Contractor Directors
Charles Bass, Team Fishel
Justin Berglund, David Nelson Construction
Scott Huber, E.T. MacKenzie of Florida
Scott Smith, Pospiech Contracting
Scott Williams

Associate Directors
Bill Cammann, Lanier Upshaw
Kevin Chandler, Efficiency Shoring & Supply
Hilary Flint Morgan, McRae & Metcalf, P.A.
Curt Hinson, HD Supply Waterworks
Wayne Jensen, Stahl & Associates Insurance
Shawn Mason, Hayes Pipe Supply, Inc.
Wally Quigg, Ferguson Waterworks, Inc.


NUCA Central Florida

P.O. Box 10097
Cocoa, Fla. 32927
(321) 632-7400

Officers
President: Joe Weber, Jr., J. D. Weber Construction
Vice President: Debra Mallard, V. A. Paving, Inc.
Treasurer: Clay Sorey, V. A. Paving, Inc.
Secretary: Greg McClelland, Fortiline Waterworks

Directors
Rick Bolinger, County Materials
Scott Edwards, Standard Precast
Kim Fortier, KCF Site Development
Josh Hetzel, Ring Power Corp.
JR Johnson, Flagler Construction Equipment
Rodd Litchfield, Rinker Materials Concrete Pipe Div.
David Smith, Landmasters Development
Joe Weber, Sr., J. D. Weber Construction
Pat Zacarro, H.D. Supply Waterworks
Rick Bullington, Central Florida Tapping
Greg Johnson, Ferguson Waterworks
Dennis Rencoukos, Consolidate Pipe Supply


Underground Contractors Association of South Florida

3730 Coconut Creek Parkway, Suite 101
Coconut Creek, Fla. 33066
Johnna Venuti-Piggee
Executive Director
(561) 425-8905

Officers
President: Glen Tupler, Austin Tupler Trucking
Vice President: Ken Goldberg, All County Paving
Treasurer: Bernie Vito, Johnson Davis
Secretary: Kim Horn, Ferguson Waterworks
Immediate Past President: Paul Knight, Ryan, Inc. Southern
General Counsel: Daniel Young, Law Office of Daniel Te Young, P.A.

Directors
Kenneth Baer, Central Florida Equipment
Fred Chesney, Centerline Utilities
Clark Cryer, Johnson Davis
Steve Eakins, D.S. Eakins Construction
Ed Foss, Jackson Land Development
Katie Lewis, Centerline Utilities
Carmen McCartney, H & J Contracting
Joe Antico, HD Supply
Todd Bachman, Florida Coast Equipment
Brian Hunsicker, Rinker Materials
Rex Nealis, White Rock Quarries
Frank Prieto, CEMEX
Greg Wolf, U.S. Concrete Products